Op landgoed Hof Espelo bij Enschede loopt een bijzondere, glimmende kever rond. Op 18 december 2025 zag Martin Hoek er de goudglanzende schallebijter.
De naam zegt het al: een gouden kever. In zijn dekschilden schitteren verschillende metaalachtige tinten, van koperrood tot bronsgroen. Op elk schild lopen drie duidelijke lengteribbels, wat hem een pantserachtig uiterlijk geeft. Onder dit ‘pantser’ zie je zes poten met opvallend rode dijen.
Oude loofbossen
Deze loopkever is een typische soort voor Oost-Nederland. Hij komt vooral voor in de Achterhoek en Twente, met een bijzonder grote populatie ten noorden van Oldenzaal. Opvallend is dat op landgoederen rondom Raalte – het meest westelijke deel van Overijssel waar de soort voorkomt – ook een populatie aanwezig is. Landelijk is de goudglanzende schallebijter vrij zeldzaam.
De soort leeft voornamelijk in grote, oude loofbossen. Daar jaagt hij op slakken, wormen en larven. Ook aas staat soms op het menu.
Hof Espelo
Hof Espelo kenmerkt zich door oude lanen, bloeiende akkers en grazige weilanden. De Eschbeek slingert hier over het landgoed, een landgoed dat omringt wordt door een zeer oud loofbos. De veelzijdigheid van het Twentse landschap zie je hier: houtwallen, bronnetjes, kleine beekjes, pittoreske doorkijkjes en natuurlijk bijzondere en zeldzame dieren en planten. In de herfst is een bezoek een aanrader vanwege de vele soorten paddenstoelen.